Vem av agenterna är läckan?

FILMEN

Jag anar en ny mikrotrend och det är att filmer återigen klockar in kring de klassiska 90 minuterna. Det är förstås ingen spaning att tuppa sig över givetvis, men det känns skönt att kunna se filmer utan att det ska vara ett projekt som kräver sin tid. Nu har det så klart också att göra med vad för slags film det är. Alla historier kan inte - eller bör inte - berättas på 90 minuter, men i de fall där det går är det mycket trivsamt.

"Black Bag" är en spionthriller signerad Steven Soderbergh och David Koepp. Den förstnämnda har regisserat efter den sistnämndas manus. Det handlar om en läcka inom en underrättelsegrupp där ett kraftfullt dataprogram lämnat sitt trygga bo. Den som sätts på att att hitta läckan är agenten George Woodhouse (Michael Fassbender) och en av de misstänkta är hans fru Kathryn (Cate Blanchett).

George är en sval och elegant agent som är väldigt bra på att se om folk ljuger eller inte och därför bjuder han alla misstänkta - vilket är ytterligare fyra agenter som utgör två par privat - hem till sig och Kathryn på middag. Han ser till att lägga lite "krydda" i maten som får dem att släppa på hämningarna och dela med sig av känslor och hemligheter i en sorts lek han hittar på. Ändå är den som känns som mest misstänkt för läckan dessvärre Kathryn, som beter sig märkligt och kommer med vad som framstår som osanningar. Men är allt som det ska eller manipulerar någon George till att dra slutsatser som kanske inte stämmer?

"Black Bag" känns som en ganska kul variant på ett upplägg som man har sett tidigare. Jag hoppas tidigt att hela filmen ska utspela sig under den tidiga middagssekvensen där folk berättar både det ena och det andra, men scenen är bara ett avstamp även om det kommer en liknande scen mot slutet av filmen som knyter ihop säcken. Det är generellt sett mycket finlir i filmen. Det är en samling stabila skådespelare som verkligen fått utrymme till att forma och utveckla sina karaktärer. Men det är också under den där ganska täta middagssekvensen som filmen är som bäst. Den tappar mig lite under andra stunder där den helt enkelt inte längre känns lika spännande eller fascinerande och det är lite synd.

En fullt godkänd film är det oavsett men med lite justeringar kunde den ha varit mycket mer. Men längden behöver inte justeras.


EXTRAMATERIALET

En tiominuters bakomfilm av ganska traditionellt snitt ger en överblick av filmen med kommentarer från alla skådespelare och andra involverade i filmen. Dock inte Steven Soderbergh. Det pratas mycket om honom men han intervjuas inte eller säger något annat till kameran. Lite märkligt men också fascinerande.

En hälften så lång featurette handlar om filmens design med fokus på kläder, frisyrer och utseenden, men även på platser och att göra London "coolt". En givande femminutare.

Ett antal bortklippta scener ligger också med.


TRE SAKER

1. Gustaf Skarsgård gör en förhållandevis liten roll men är ändå näst högst krediterad. Kul fjäder i hatten.

2. En annan svensk är Alicia Vikander som är gift med Michael Fassbender. Hon medverkar inte i filmen men har satt ihop en spellista som används i den och hon krediteras som DJ Vicarious i eftertexterna.

3. Pierce Brosnan spelar chefen för underrättelseagenterna. Brosnan är i denna film renrakad och senast jag såg honom ("Torsdagsmordklubben") så hade han helskägg. Här ser han konstigt ut och jag funderar på om skägget gör sådan skillnad. I extramaterialet framgår det att Brosnan har en liten näsprotes och möjligen något annat maskininslag som är det som förändrat hans utseende. Bara en väldigt liten manipulering och han ser märkbart annorlunda ut.


ANDERS JAKOBSON (2025-09-12)
KOMMENTARER - Inga kommentarer än
DELA ELLER TIPSA
Relaterade recensioner (14)
20 senaste recensionerna i kategorin thriller
50 senaste recensionerna
Sök i arkivet Titel eller fritext
Genre: Thriller
Format: Blu-ray
Region: B
Antal skivor: 1
Utkomstår: 2025
Bolag: Universal
Ljud: Dolby TrueHD 5.1
Bild: 1080p High Definition 2.39:1
Extramaterial:
The Company of Talent, Designing Black Bag, Deleted Scenes
RECENSERAT DENNA DAG (11/12):
Alla recensioner från denna dag
SEX TIPS FRÅN NOVEMBER
12 SENASTE
ACTIONKOMEDIERNA